Astăzi, 08.05.2026, în comuna Ciorescu a fost lansat primul proiect din cadrul programului „Aprovizionarea descentralizată cu apă potabilă pentru Moldova”.
La eveniment au fost prezenți viceprim-ministrul și ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova, Vladimir Bolea, reprezentanții ADR Municipiul Chișinău, companiei BOSAQ, administrației publice locale, precum și primarul comunei Ciorescu, Ion Scripnic.
În cadrul proiectului a fost instalat chioșcul de tratare a apei, parte a unui sistem modern de tratare și furnizare a apei potabile pentru locuitorii comunei.
Investiția pentru comuna Ciorescu este estimată la peste 141 de mii de euro și are ca scop îmbunătățirea accesului la apă potabilă de calitate pentru întreaga comunitate.
Proiectul este realizat cu sprijinul Guvernului Regatului Belgiei și al Guvernului Flamand, în parteneriat cu Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova, ADR Municipiul Chișinău și compania BOSAQ.