Vești bune pentru locuitorii comunei Ciorescu! Astăzi a avut loc evenimentul de dare în exploatare a proiectului „Aprovizionarea descentralizată cu apă potabilă pentru Moldova”, prin care au fost instalate sisteme moderne de tratare și furnizare a apei potabile în comună.
La eveniment au participat viceprim-ministrul și ministrul, Bolea Vladimir Iosif, șeful Direcției Management Integrat al Proiectelor din cadrul ADR mun. Chișinău, Adrian Gîlcă, Primăria Comunei Ciorescu, primarul Ivan Scripnic, alături de reprezentanți ai partenerilor internaționali și ai autorităților publice locale.
Investiția pentru comuna Ciorescu este estimată la peste 141 de mii de euro și are ca scop îmbunătățirea accesului la apă potabilă pentru locuitorii comunității.
ADR Municipiul Chișinău a monitorizat și supravegheat tehnic implementarea proiectului, pentru ca lucrările să fie realizate conform standardelor stabilite.
Apă potabilă curată înseamnă sănătate, siguranță și o calitate mai bună a vieții pentru familiile din Ciorescu.
Proiectul este realizat cu sprijinul Guvernului Regatului Belgiei și al Guvernului Flamand, în parteneriat cu Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova și compania BOSAQ