Cu mult interes și implicare, cadrele didactice din Grădinița de copii nr. 220 Ciorescu au participat vineri la seminarul instructiv-aplicativ «Jocul și jucăria în viața copiilor», unde au fost împărtășite idei, metode și activități practice privind rolul jocului în dezvoltarea armonioasă a copilului. Pe lângă teoria discutată, educatoarele s-au și jucat! „Teatrul de umbre”, „Ochelarii roz”, „Jocul meu preferat din copilărie”, „După prima literă a numelui tău” au fost câteva jocuri propuse de către metodista instituției, doamna Svetlana Cereș, în cadrul acestei activități dedicate valorificării jocului ca mijloc esențial de dezvoltare, învățare și socializare a copilului. Motto-ul activității: „Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim, ci îmbătrânim atunci când încetăm să ne jucăm”. /George Bernard Shaw/
